Sfințirea Bisericii- 22 Iunie 2013

Viața parohiei Iunie 24, 2013

Sîmbătă,22 iunie 2013,mica comunitate a parohiei Dornești din comuna Costișa,Protopopiatul Roznov,l-a avut oaspete pe Înaltpreasfințitul Teofan,Mitropolitul Moldovei și Bucovinei,care alături de un sobor de preoți și diaconi a sfințit Biserica cu hramul ”Sfinții Parinți Ioachim și Ana”. După slujba de sfințire a bisericii Înaltpreasfințitul Teofan a rostit o rugăciune de dezlegare a păcatelor pentru credincioșii prezenți,după care s-a săvîrșit Sfînta Liturghie.In incheiere preotul paroh Mihai Cristian a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru binecuvîntarea revarsată asupra bisericii și credincioșilor,Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan pentru slujba de sfințire și cuvîntul de învătătură,precum și tuturor celor care s-au ostenit și au făcut posibil acest deosebit eveniment.